Czy można wziąć kredyt konsolidacyjny bez zgody współmałżonka?

Małżeństwa to popularna grupa docelowa w instytucjach kredytowych. Czy można zaciągnąć kredyt konsolidacyjny bez zgody współmałżonka, a jeżeli tak to na jakich warunkach i czy to się w ogóle opłaca?

Inne podejście do ryzyka kredytowego przez kobiety i mężczyzn

W niektórych małżeństwach nie ma zgody, co do zaciągania nowych zobowiązań na ryzykowne projekty. Kobiety najczęściej odsuwają się od podobnych pomysłów, bo nie lubią brać na siebie zbyt dużej odpowiedzialności finansowej. W statystykach banków detalicznych kobiety spłacają kredyty bardzo stabilnie, korzystają ze stosunkowo niskich kwot, rzadko wykorzystują w pełni zdolność kredytową. Nieco inna sytuacja ma miejsce u mężczyzn preferujących ryzyko i wykorzystywanie kredytów konsolidacyjnych do wyrobienia dźwigni finansowej, np. pod nową działalność gospodarczą.

Limity w ramach współpracy z bankiem

Banki, co do zasady udzielają kredytów konsolidacyjnych bez zgody współmałżonka, ale najczęściej do pewnych limitów. Nie ma takich problemów w przypadku braku rozdzielności majątkowej. A co z odpowiedzialnością za spłatę? Ten, kto podpisuje się na umowie ponosi odpowiedzialność za spłatę zobowiązania. Niestety z reguły przy problemach ekonomicznych budżet rodzinny ulega uszczupleniu. Z tego powodu najlepsza perspektywa to połączenie wspólnej zdolności kredytowej ze współmałżonkiem, co może wygenerować znacznie niższe oprocentowanie przy restrukturyzacji zadłużenia. Z reguły bez zgody współmałżonka otrzymasz kredyty niewielkie do poziomu 15000 złotych, rzadko więcej. Duży problem z ukryciem informacji o spłacie wynika z przesyłania pism na wskazany we wniosku adres.

Jak podejść do konsolidacji?

Zgoda małżonka na kredyt nie jest potrzebna do małych kwot, a przy większych wspólne negocjacje się opłacają ze względu na powiązanie dochodów w analizie zdolności kredytowej. Przy braku rozdzielności majątkowej w przypadku problemów ze spłatą egzekucja i tak odbywa się z majątku wspólnego. Jedyna ochrona dotyczy dochodów małżonka, który nie wiedział o zadłużeniu. Kredyty konsolidacyjne, szczególnie niespłacane bez zgody współmałżonka to problem, który zagraża całej rodzinie, dlatego poważnie się zastanów nad podpisaniem takiej umowy.