Pożyczki pozabankowe po zmianach prawnych w 2019 roku

pln

W czerwcu 2019 roku Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadziło kluczowe, a wręcz krytyczne zmiany dla funkcjonowania sektora pozabankowego. W artykule poznasz wszystkie zmiany związane z aktualizacją ustawy antylichwiarskiej.

Radykalne ograniczenie kosztów pozaodsetkowych, a przyszłość chwilówek

Najważniejszy punkt dyskusji branżowej to ograniczenie kosztów pozaodsetkowych do poziomu 20%. To poziom nieakceptowany przez środowiska związane z udzielaniem chwilówek. Dlaczego? Firmy pożyczkowe nie zarabiają na oprocentowaniu, ale właśnie na kosztach pozaodsetkowych, a ich ścięcie do tak niskich wartości generuje pytanie o opłacalność prowadzenia podobnej działalności. Zaktualizowana ustawa antylichwiarska przedstawia już jasną definicję lichwy i uniemożliwia uznaniowość przy rozpatrywaniu podobnych spraw. Za podpisywanie umów z nieuzasadnionymi kosztami pożyczkodawcy grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. Warto pamiętać, że ustawa antylichwiarska to tylko potoczna nazwa zapisów odnoszących się do rynku kredytów gotówkowych do poziomu 255 550 złotych. Większość zmian znajduje się w ustawie o kredycie konsumenckim, w prawie bankowym, a także w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Od 2016 roku obowiązują duże restrykcje w działaniu firm pożyczkowych

Od 2016 roku firmy pożyczkowe funkcjonują w ramach spółki akcyjnej lub spółki z o.o., w której kapitał własny wynosi minimum 200 000 złotych. Ustawodawca wymaga realnych pieniędzy, a nie finansowania wkładu obligacjami, czy pożyczkami od zewnętrznych podmiotów. Niestety zmiany prawne nie korelują do końca z potrzebami dłużników nabranych przez lichwiarzy. Większość dłużników nie podejmuje zupełnie walki prawnej i godzi się na tragiczny los, stratę majątku. Wynika to najczęściej z niewielkiej wiedzy prawnej, ekonomicznej i braku środków finansowych na jakikolwiek ruch. Nadmierna radykalizacja ustawy antylichwiarskiej wpływa już na legalnie działające firmy pożyczkowe, a lichwiarzy wypycha już od dawna do szarej strefy, gdzie dalej postępuje wykorzystywanie krytycznych sytuacji życiowej.

Ochrona konsumenta za cenę całej branży?

Ministerstwo Sprawiedliwości próbuje chronić konsumentów, ale za cenę przetrwania chwilówek stanowiących często podstawę przetrwania w niewielkich miejscowościach, gdzie gospodarstwa domowe nie kwalifikują się do żadnych programów socjalnych, pomocy rządowej. Ustawa antylichwiarska z jasnymi zasadami egzekucji to dobre narzędzie do zwalczania lichwy, ale nadmierne przesunięcie widełek kosztów pozaodsetkowych szkodzi wyraźnie w interesy całej branży, dzięki stronie <a href="https://www.17bankow.com/chwilowki">www.17bankow.com</a> znajdziesz bezpieczne i sprawdzone chwilówki.