Niezależność ekonomiczna, w jakich warunkach możliwa?

hajs

Absolutna niezależność ekonomiczna to marzenie większości świadomych inwestorów indywidualnych, a w obecnych warunkach gospodarczych osiągnięcie statusu rentiera nie jest, aż tak trudne. Oczywiście niezależność ekonomiczna to dla każdego inwestora indywidualnego nieco inny stan. Niektórzy zadowolą się dokładaniem niewielkich pieniędzy do miesięcznego budżetu domowego, a inni zapragną całkowitej wolności od zobowiązań u pracodawcy, czy w stosunku do klientów. Jak zatem zwiększyć możliwości w budowaniu niezależności ekonomicznej i jakie narzędzia wybrać do długoterminowej strategii oszczędnościowo – inwestycyjnej?

W jaki sposób podchodzić do budowania planu inwestycyjnego?
Dobry plan inwestycyjny to absolutna podstawa do zdobycia niezależności ekonomicznej w znacznie krótszym terminie. Od czego rozpocząć tworzenie strategii alokacji kapitału? Musisz na początku przemyśleć preferencje dotyczące podejmowania ryzyka. Niektórzy inwestorzy akceptują bardzo wysoki poziom wahań cen instrumentów inwestycyjnych, a inni cierpią psychiczne męki nawet po niewielkim spadku portfela, na który jednak sporo czasu się pracuje. Ocena podejścia do ryzyka jest zatem kluczowa do wytypowania właściwych narzędzi do pomnażania kapitału. Dla inwestorów ceniących maksymalne bezpieczeństwo pojawiają się właśnie lokaty bankowe, obligacje skarbu państwa, obligacje korporacyjne, a także akcje spółek dywidendowych, chociaż tutaj dochodzi już do znacznego zwiększenia poziomu ryzyka w zależności od momentu cyklu koniunkturalnego. Niezależność ekonomiczna wymusza tak naprawdę budowanie dużych, cyklicznych oszczędności i akumulację środków finansowych, a nie konsumpcję. Z tego powodu większość nowoczesnych rentierów utrzymuje raczej minimalistyczny styl życia. Wiele banków detalicznych posiada ciekawe warunki zakładania lokat dla osób o dużych poziomach własnych oszczędności. Lokata rentierska to jeden z takich przykładów. Po założeniu lokaty rentierskiej otrzymujesz regularne zyski, a bank może obracać twoimi środkami w ramach własnej polityki.

Kiedy opłaca się przejść na lokaty bankowe?
Na początku aktywności zawodowej warto podejmować bardziej ryzykowne decyzje inwestycyjne, a po zarobieniu większych pieniędzy po latach przerzucać środki właśnie na lokaty bankowe, ponieważ wyróżniają się dobrą ochroną przed inflacją i drobnym zyskiem. Przy wygenerowaniu dużego poziomu oszczędności przejdziesz na lokaty premium o znacznie większym oprocentowaniu niż przy klasycznych lokatach. Zainteresowanie niezależnością ekonomiczną jest duże, jednak inwestorów indywidualnych blokuje też oprocentowanie lokat bankowych i inwestycji na rynku kapitałowym. Możesz oczywiście posiłkować się indywidualnym kontem emerytalnym, w którym nie dochodzi do naliczania podatku po osiągnięciu wieku emerytalnego. Połączenie oszczędzania i inwestowania stanowi głównie o szybkości osiągnięcia całkowitej niezależności ekonomicznej.

Lokata to tylko jeden z elementów budowania niezależności ekonomicznej
Oszczędzanie na lokacie bankowej to tylko jeden z punktów budowania niezależności ekonomicznej. W dalszym ciągu ważny, ponieważ wypracowane w inwestycjach zyski przeniesione na lokaty bankowe po prostu bezpiecznie czekają na kolejne okazje. Rezygnacja z lokaty nigdy nie jest korzystna, ponieważ nie masz jak w praktyce chronić się przed zgubnymi skutkami rosnącej cyklicznie inflacji. Czy posiadasz plan budowania niezależności ekonomicznej i jak podchodzisz do zastosowania lokat bankowych w ramach inwestowania?