Co warto wiedzieć o karcie kredytowej.

pocekt

W dzisiejszych czasach karta kredytowa jest na wyposażeniu praktycznie każdej rodziny. Ponieważ banki proponują ją wszystkim klientom, chętnie z niej korzystamy. Bo któż nie chciałby otrzymać kredytu bez sprawdzania zdolności kredytowej? Karta kredytowa jest właśnie takim kredytem, co prawda nie dużym, ale dającym możliwość na wykorzystanie gotówki na dowolny cel. Aby jednak karta kredytowa nie okazała się dla nas zgubna, warto poznać kilka złotych zasad prawidłowego korzystania z karty kredytowej.

Bez odsetek

Używając karty świadomie możemy uniknąć odsetek. Każda transakcja przeprowadzana za pomocą karty pomniejsza przyznany na karcie limit kredytowy. W dniu ustalonym z bankiem użytkownik karty zobowiązuje się do spłaty zadłużenia. W okresie rozliczeniowym karty banki proponują tzw. okres bez odsetkowy, który trwa około 51-56 dni. Jeśli w tym czasie zadłużenie zostanie spłacone w całości nie zostanie ono oprocentowane.

Ile spłacać?

Bank na specjalnym wyciągu na którym znajdują się wszystkie transakcje z okresu rozliczeniowego, określa również minimalną kwotę spłaty zadłużenia. Klient ma więc możliwość spłaty kwoty minimalnej albo też całości zadłużenia. Aby uniknąć odsetek trzeba spłacić całość zobowiązania, spłata minimalnej kwoty nie zwalnia z odsetek. Ponieważ datę spłaty możemy ustalić z bankiem podczas podpisywania umowy, ustalmy taką, która będzie dla nas korzystna i nie przekraczajmy jej.

Korzystanie z bankomatów.

Okresowi bez odsetkowemu podlegają tylko transakcje bezgotówkowe. Tak więc, gdy kartą kredytową wypłacimy pieniądze z bankomatu, to odsetki zostaną naliczone za każdy dzień aż do momentu spłaty zadłużenia. Transakcje gotówkowe nie podlegają okresowi bez odsetkowemu, a odsetki naliczane zostają zaraz po skorzystaniu z bankomatu. Tym bardziej takich wypłat trzeba unikać.

Karta „na wszelki wypadek”.

Planując wziąć kartę kredytową tylko po to, bo może się przyda nie jest zbyt rozsądnym pomysłem. Za nieużywanie karty kredytowej bank również pobiera opłaty, których można uniknąć gdy normalnie korzystamy z „kredytówki”. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z karty, niż trzymać ją tylko na czarną godzinę.

Karta kredytowa jest więc fajnym rozwiązaniem jeśli korzysta się z niej z głową i zna wszystkie fakty, które pozwolą płacić za nią jak najmniej.