Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego

kasa

Umowa kredytu gotówkowego w jasny sposób określa w jakim terminie należy spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Obecne prawo pozwala jednak na to, aby kapitał ten został spłacony wcześniej, a wtedy bank powinien zwrócić odsetki, za pozostały okres. Dzięki temu właśnie, iż skorzysta się z takiej możliwości unika się części kosztów jakie trzeba ponieść za skorzystanie z umowy kredytu gotówkowego. Istnieje także możliwość przyspieszenia spłaty kredytu, która polega na szybszym spłacaniu rat, niż jest to przewidziane w załącznikach do umowy. W zależności od możliwości finansowych należy zastanowić się która z powyższych opcji jest bardziej opłacalna.

Wcześniejsza spłata kredytu

Aby skorzystać z możliwości wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego, powinno zachować się powszechnie obowiązujące standardy. Dzięki temu uniknie się nieprzyjemnych sytuacji z bankiem, w którym została nawiązana współpraca w zakresie zobowiązania finansowego. Osoba decydująca się na wcześniejszą spłatę kredytu powinien powziąć czynności zmierzające do skutecznego poinformowania banku o swoich zamiarach. Taka informacja musi wpłynąć do danej placówki nie później niż trzy dni przed planowaną transakcją. Zazwyczaj w takich sytuacjach bank powinien zwrócić swojemu klientowi koszty związane z odsetkami za okres, w którym umowa powinna jeszcze obowiązywać. Istnieją jednak szczególne sytuacje, kiedy dana placówka ma możliwość pobrać dodatkową opłatę za to, iż kredyt został spłacony wcześniej. Dotyczy to na przykład umów ze stałą stopą oprocentowania i sytuację tę, określają przepisy prawa. W momencie, kiedy chcemy zdecydować się na wcześniejszą spłatę kredytu, warto jest dowiedzieć się na jakich warunkach będzie się to odbywało.

Przyspieszenie spłaty kredytu

W sytuacji kiedy posiada się dodatkowe środki, które jednak są niższe niż kwota pozostała do spłaty, można skorzystać z możliwości przyspieszenia spłat kredytu względem harmonogramu. Spłacanie więcej niż jednej raty jednorazowo powinno być szczegółowo opisane w regulaminie, na podstawie którego została sporządzona umowa. Dzięki temu właśnie w nim należy szukać zasadach, na których powinna odbywać się przyspieszona spłata kredytu gotówkowego. Oczywiście w tym przypadku również powinno się wcześniej poinformować bank kredytujący o swoich zamiarach. Pozwoli to na nawiązanie współpracy w zakresie wcześniejszej spłaty poszczególnych rat. Niektóre z banków banki decydują się w takich sytuacjach na skrócenie okresu kredytowania jeżeli klient wyraża taką chęć, inne placówki proponują natomiast obniżenie oprocentowania pozostałych rat.